Witamina A – najlepsze źródło – olej z wątroby rekina, dorsza


Witamina A zwana też akseroftolem jest związkiem, który zawiera 20 atomów węgla. Ma charakter alkoholu. Zawarta jest wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej w wątrobie, ponieważ tam organizm magazynuje nadmiar witamina A.


Szczególnie dużo zawierają jej oleje otrzymywane z wątroby ryb morskich. Źródłem witaminy A mogą być też karoteny, żółte barwniki występujące w marchwi i zielonych częściach roślin. Karoteny są więc prowitaminami A. Powstawanie witamy A z karotenów odbywa się tylko w organizmach zwierzęcych, które produkują enzym karotenazę.
Witamina A korzystnie wpływa na wzrost, usprawnia powstawanie nabłonków.
W przypadku niedoboru witaminy A następuje rogowacenie i łuszczenie naskórka oraz bardzo trudne gojenie uszkodzonych tkanek.
Witamina A wchodzi w skład czerwienie wzrokowej (redopsyny) – barwnika pośredniczącego w odbieraniu wrażeń świetlnych. Tak zwana “kurza ślepota” jest wynikiem niedoboru witaminy A.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A dla dorosłego człowieka wynosi 3-5 mg. W razie niedoboru zaleca się stosowanie syntetycznej witaminy A lub oleju z wątroby ryb morskich.

Olej z wątroby rekina – bogactwo witaminy A
Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *