Tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum)

My, w Sklepie Wiązowna, nie lubimy tytoniu. Jego zapach w papierosach świeżych, palonych (dym), spalonych (popiół) jest dla nas odrażający, czemu poświęciliśmy post na innym blogu. Tytoń jest rośliną uprawną. Pochodzi ze zwrotnikowych obszarów Ameryki Południowej.

Liść tytoniu zawiera alkaloidy: nikotynę, nikoteinę, nikotelinę, nornikotynę, nikotyminę oraz wiele innych, a także garbniki i enzymy.
Liść tytoniu w stanie świeżym zawiera od 2 do 8% alkaloidów. Po wypaleniu jednego papierosa przy łagodnym wdychaniu dostaje się do płuc 1,5 mg nikotyny. Obok nikotyny do płuc przedostają się inne substancje trujące smołowcowe  ze związkami rakotwórczymi. Dym papierosowy zawiera tlenek węgla, amoniak, cyjonowodór, alkohol metylowy, tlenek azotu, arsen i inne. W dymie papierosowym wykryto następujące substancje rakotwórcze benzopiren, dwubenzopiren, dwubenzoatracen i inne.

Uzależnienie od nikotyny następuje dość szybko.
U osób nieprzwyczajonych do dymu papierosowego występują następujące objawy zatrucia nikotyną:

  • bóle głowe
  • wymioty
  • wzmożona czynność serca
Przy silnych zatruciach nikotyną, po wypaleniu 20 papierosów dziennie, występują lub mogą wystąpić zwężenie źrenicy, osłabienie serca, utrata przytomności, a nawet śmierć przez porażenie ośrodka oddechowego.
Nikotyna jest trucizną ośrodkowego układu nerwowego, powoduje wydzielanie soku żołądkowego, co wzmaga chorobę wrzodową żołądka.
Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *