Sok pomidorowo-paprykowy z czosnkiem stosowany w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych

Sok pomidorowo-paprykowy z czosnkiem stosowany w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych

 

Składniki:

4 dojrzałe pomidory

1 duża papryka czerwona

3 ząbki czosnku

10 liści świeżej bazylii

Paprykę pozbawić gniazda nasiennego, czosnek obrać ze skórki, pomidory i bazylię umyć. Wszystkie składniki wycisnąć w wyciskarce do soku.

Badania na zwierzętach oraz z udziałem pacjentów wskazują jednoznacznie, że likopen zawarty w pomidorach zapobiega i pomaga w leczeniu leczeniu raka prostaty, raka jajnika, raka piersi, guzów mózgu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego ze względu na swoje wielokierunkowe działanie profilaktyczne. Prozdrowotne działanie likopenu wiąże się głównie z jego silnymi właściwościami antyutleniającymi – dowodzą badania pod kierunkiem profesora Dariusza Wawrzyniaka z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Warzywo zawiera dużo witaminy C, witaminy z grupy B, oraz witaminę E, PP, K. Znajdziemy w nim również mangan, miedź, kobalt. Sok pomidorowy działa rozkurczowo, chroni śluzówkę żołądka i jelit, pomaga w zwalczaniu kaca (dzięki zawartości potasu) i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, reguluję pracę serca.

 

Papryka jest jednym warzywem, które w trakcie obróbki termicznej nie traci witaminy C. Papryka czerwona zawiera bardzo dużo beta-karotenu, witaminy C, rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne. Wszystkie odmiany papryki zawierają, oprócz błonnika, witaminy z grup B oraz dużo wapnia, potasu, żelaza, magnezu, manganu i miedzi. Ostra papryka jest bogata także w antyrakową kapsaicynę, ale zbyt duże ilości tej substancji mogą spowodować raka żołądka.

 

Bazylia poprawia trawienie, zapobiega wzdęciom i pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Stosowana jest także w medycynie ludowej właśnie przy stanach obniżonego nastroju.

 

Czosnek przeciwdziała miażdżycy. Usuwa wszelkie zbędne fermentacje i gnicia w jelitach. Działanie dezynfekujące czosnku jest tak silne, że wystarczą 2 minuty, aby sok z czosnku zniszczył kolonię bakterii.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *