Grzybica pochwy. Jak jej zapobiec? Jak leczyć?

Grzyby występujące na skórze i błonach śluzowych są naturalnym zjawiskiem. Zazwyczaj grzyby nie powodują choroby. Grzybica pochwy pojawia się, gdy obniża się odporność organizmu.

Czynnikami, które wywołują grzybicę pochwy są:
– stale wilgotna skóra
– cukrzyca
– zaburzenia hormonalne (np. pigułki antykoncepcyjne, ciąża, niedobór estrogenów w starszym wieku, leczenie hormonami sterydowymi)
– leczenie antybiotykami
– anemia
– częste współżycie ze zmianą partnerów
– nadmierne spożywanie słodyczy.

Zakażenie grzybami są coraz częstsze. Przyczynami są coraz większe spożycie cukru, który jest doskonałą pożywką dla grzybów, uszkodzenie warstwy ochronnej skóry przez częste kąpiele, częste korzystanie z sauny, a także częsta antybiotykoterapia. Również zbyt ciasna bielizna czy nagminne stosowanie wkładek higienicznych sprzyja rozwojowi grzybicy pochwy.

Grzybicy pochwy możesz uniknąć przez stosowanie luźnej bielizny, dietę z niskim spożyciem cukru, stosowanie prezerwatyw. Skłonności do grzybicy można uniknąć przez stosowanie bakterii kwasu mlekowego Lacibios Femina. Naturalną metodą jest też wprowadzanie na noc do pochwy tamponu namoczonego w jogurcie naturalnym. Taką profilaktykę stosować przez siedem dni.

Grzybica pochwy u kobiet objawia się: zapaleniem pochwy z wysiękiem. Wargi sromowe są zaczerwienione, obrzęknięte, pokryte białawym, podobnym do sera nalotem. Najbardziej dojmującym objawem jest świąd.Ponadto w okolicy miednicy może wystąpić ból i uczucie gorąca.

Jak już grzybica pochwy się pojawi, to – jeśli to możliwe – należy przerwać zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku wystąpienia grzybicy pochwy u jednego z partnerów, leczeniem należy objąć także drugiego partnera. Lekarz przepisze też środki dopochwowe, na przykład Clotrimazol. Dobrym rozwiązaniem przyspieszającym leczenie są kąpiele w ziołach takich jak kwiat jasnoty białej, liść orzecha włoskiego, szałwia czy kora dębu,  a także stosowanie płynu do higieny intymnej z propolisem.

Mężczyźni, którzy są w związku z kobietą leczącą się z grzybicy pochwy, powinni zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej przepisze maść z clotrimazolem. To powinno wystarczyć.

Niniejszy artykuł nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Udostępnij →

2 Comments on “Grzybica pochwy. Jak jej zapobiec? Jak leczyć?”

  1. Witam 🙂 Bardzo fajnie są opisane naturalne sposoby leczenia 🙂 O szałwii słyszałam i jej właściwościach jednak o korze dębu dopiero się tu dowiedziałam 🙂 Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *