Herbatka gurmar (gymnema sylvestre)

Gurmar (gymnema sylvestre) – czyli wspaniała azjatycka roślina, regulująca poziom cukru w organizmie.

Znaleźć możemy ją w dwóch miejscach na świecie, w południowych Indiach i południowo-wschodniej Azji. Wykorzystywana jest w medycynie od ponad dwóch tysiącleci, a lekarze stosowali ją nie tylko w celu hamowania łaknienia, ochoty na produkty posiadające cukier, ale nawet w trakcie odchudzania. Ma ona ogromne właściwości oczyszczające organizm, więc coś co pozornie może być brane jako skutki uboczne, będzie miało na nas zbawienny wpływ.

Gurmar gymnema sylvestre, była stosowana w przypadku takich schorzeń jak:
– cukrzyca
– choroby układu pokarmowego,
– wrzody żołądka,
– hemoroidy,
– niedokrwistość,
– choroby skórne,
– choroby pasożytnicze,
– zaburzenia łaknienia.

Natomiast jeśli chodzi o skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas naszej kuracji, to możemy spodziewać się objawów takich jak:
– utrata zdolności rozróżniania słodkiego smaku,
– wymioty,
– wzmożona ilość oddawania moczu,
– stany gorączkowe.
Występują one jednak bardzo rzadko i tylko w przypadku gdy nasz organizm jest w słabej kondycji i przechodzi proces oczyszczania lub detoksykacji oraz uwolnienia się od cukru. Ustępują również po krótkim okresie czasu, gdy nasze zdrowie zaczyna wracać do odpowiedniego stanu.

Glikozydy są niemal głównym składnikiem rośliny, a dokładniej mowa o takich elementach jak triterpeno-gymnemozydy, nazywane również kwasami gymnemowymi I-IX (GA).
Podnoszą one poziom insuliny i wpływają na stymulację pracy trzustki, więc nie powinniśmy stale suplementować produktów z wykorzystaniem tej rośliny, gdyż w okresie długofalowym, może mieć ona wpływ na naturalną produkcję hormonów. Kuracja powinna trwać maksimum sześć tygodni z przerwą na jeden miesiąc.

Jak stosować preparat?

Standardowo posiadamy dwie możliwości, pierwszą z nich jest suplementacja kapsułek, w których znajdować się będzie ekstrakt z surowca, natomiast drugim jest wykonanie i wypicie wywaru.

Kapsułki, tabletki i proszek, powinniśmy przyjmować około 3 razy dziennie (w ilości jednorazowej dawki 1-3 gramów), najlepiej po posiłku. Wywar należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu produktu. Jeśli nie do końca odpowiada nam smak takiej formy, lecz jest on dla nas lepiej przyswajalny, dobrym pomysłem jest połączenie ziół z liśćmi zielonej herbaty, ponieważ może być ona w pewnym sensie katalizatorem.

Przepis na napar: 
1 łyżeczkę ziela zalać szklanką (200 ml) wrzątku i zaparzać pod przykryciem 10 min. Pić najlepiej po posiłku. Jedną porcję ziół można zaparzać 2 razy.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *