Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Warto starać się nawet powoli wprowadzać do swojej diety zdrową żywność. Jeśli z czasem jakość żywienia ulegnie poprawie, przełoży się to bezpośrednio na lepsze zdrowie i samopoczucie. Dieta naturalna pomaga w utrzymaniu właściwej wagi ciała, dodaje energii, wzmacnia odporność i zapobiega powstawaniu chorób cywilizacyjnych.

Kilka zasad zdrowego odżywiania

Zdrowa dieta dla każdego może oznaczać coś innego, potrzeby organizmu są różne u dzieci, osób starszych czy też mężczyzn wykonujących pracę fizyczną. Wprowadzając zasady zdrowego odżywiania, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Posiłki powinny być spożywane regularnie co 3 lub 4 godziny, spożywanie 5 posiłków dziennie zapobiega sięganiu po przekąski i fast foody.
  • Należy unikać spożywania cukru i słodyczy, można je zastąpić orzechami i owocami, warto włączyć do codziennej diety, orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni, są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, warto także spożywać owoce i warzywa liofilizowane, które nie tracą żadnych witamin i wartości odżywczych, a ich przydatność do spożycia jest znacznie przedłużona. Zdrową propozycją są jagody liofilizowane oraz inne owoce i warzywa ze strony:  https://krukam.pl/.
  • Tłuszcze zwierzęce lepiej zastąpić roślinnymi, częste spożywanie tłuszczów zwierzęcych sprzyja rozwijaniu się chorób układu krążenia oraz nowotworów, do smażenia najlepiej używać oleju rzepakowego albo oliwy z oliwek, tłuszcze roślinne spożywane na surowo, np. w postaci dodatku do sałatek są źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych  Omega3. Z kolei bezzapachowy olej kokosowy Extra Virgin Zimnotłoczony może być wykorzystywany do smarowania, pieczenia oraz smażenia, jest źródłem witamin B, C, i E oraz żelaza, potasu, magnezu, wapnia i cynku, zawiera również sporą ilość aminokwasów.
  • Należy ograniczyć spożywanie soli, potrawy zdrowiej jest przyprawiać ziołami, zawarte w ziołach związki roślinne korzystnie wpływają na zdrowie, mają działanie antyoksydacyjne, korzystnie wpływają na wysokość cholesterolu, łagodzą stany zapalne, działają bakteriobójczo. Sklep KruKam.pl proponuje oprócz egzotycznych przypraw, jak kurkuma, estragon, trawa cytrynowa także przyprawy z tradycyjnej polskiej kuchni gałkę muszkatołową, czarny pieprz, czosnek i smażone płatki cebuli.

Zdrowa żywność ekologiczna, czyli jaka?

Według prawa unijnego producent może nazwać swoje produkty ekologicznymi tylko wtedy, kiedy przynajmniej 95% wyhodowanych jest metodami ekologicznymi. Grunty rolne, na których uprawiana jest żywność, nie mogą być skażone, dlatego nie powinny znajdować się w pobliżu dróg, gleba w takich miejsca ma zbyt dużo ołowiu i innych zanieczyszczeń. Uprawy mogą być zasilane jedynie naturalnymi nawozami, takimi jak obornik i kompostownik. Owoce i warzywa nie są tak wyrośnięte, jak te na nawozach chemicznych, mogą być mniejsze i chropowate, ale ich walory smakowe i wpływ na zdrowie wyrównują te mankamenty. Żywność ekologiczna zawiera dużo więcej przeciwutleniaczy, opóźniających proces starzenia, zawierają również więcej błonnika, minerałów i witamin.

 

Artykuł sponsorowany.

 

 

 

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.