Kasza jaglana – odżywia, ociepla organizm, wzmacnia, aktualizacja: 20.07.2015

Kasza jaglana otrzymywana jest z prosa. Ma naturę lekko ocieplającą zasadową. Kaszę jaglaną poleca się w chorobach trzustki, wątroby, jelit i nerek oraz obok kaszy gryczanej w wyziębieniu organizmu. Kasza jaglana usuwa tzw. wilgoć z organizmu, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych m.in. górnych dróg oddechowych.

Kasza jaglana
Kasza jaglana należy do najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych.
Zawiera lecytynę, jest bogata w żelazo i rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą zbawienny leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.
Mogą ją jeść osoby uczulone na gluten. Pod względem wartości odżywczej znajduje się na drugim miejscu po kaszy gryczanej. Jest bardzo dobrym źródłem m.in. witamin z grupy B, witamin E, F, składników mineralnych (zawiera ich więcej niż żyto, pszenica czy jęczmień).
Zawartość głównych składników odżywczych kaszy jaglanej jest zbliżona do kaszy jęczmiennej i innych zbóż, z wyjątkiem błonnika, którego w kaszy jęczmiennej jest znacznie mniej niż w innych kaszach. 
Jest dobrym składnikiem energetycznym (340 – 360 kcal/100 g), głównym składnikiem energetycznym jest skrobia, jej zawartość w kaszy jaglanej wynosi około 65%. Kasza jaglana zawiera około 10 – 11% białka (mniej niż jęczmienna i pszenna).
Kaszę jaglaną najlepiej gotować w wodzie wymieszanej pół na pół z mlekiem – zyskuje wtedy delikatny smak. Ugotowana na sypko jest znakomitym dodatkiem do duszonych mięs, dobrze smakuje też na słodko z owocami. Nadaje się też do zapiekanek, zagęszczania zup i potrawek, robi się z niej kleiki. Grubo zmieloną dodaje się do ciasta na płaskie chlebki.
Kasza jaglana jest genialna jako samodzielne danie z jabłkami, z różnymi bakaliami, albo z suszonymi śliwkami (w sezonie śliwkowym także pieczona ze świeżymi śliwkami). W wersji niesłodkiej może być podawana z duszoną marchewką lub innymi warzywami. Z kaszy jaglanej można przyrządzić doskonałe zapiekanki, np. na słodko – z gruszkami, śliwkami, a także pikantne z porem, papryką. Krem sporządzony z kaszy jaglanej, moreli, rodzynek zastępuje tradycyjne słodycze.
Dla dzieci najlepsza jest kasza jaglana, jakkolwiek wielka różnorodność jest godna polecenia. Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, co jest bardzo korzystne, szczególnie jeśli dieta obfituje w pokarmy kwasotwórcze, do których należą produkty pochodzenia zwierzęcego (wyjątek stanowi mleko), a także produkty zbożowe, pieczywo. 
Najkorzystniejszy jest chyba tutaj skład aminokwasowy, kasza jaglana zawiera bowiem znaczną ilość tryptofanu. Jako że niedoborowy poziom tego aminokwasu występuje u wszystkich roślin strączkowych, potrawy z kaszy jaglanej oraz fasoli, grochu, soi dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka.
Kleik z kaszy jaglanej jest najlepszym i jednym pożywieniem w wielu chorobach, nawet przy przeziębieniu. Kleiki podawane są cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, nerek oraz rekonwalescentom po operacjach. Jest to danie lekko strawne, a przy tym dostarczające węglowodanów.
Przepisy na dania z kaszą jaglaną:

Kotlety jaglane

Kotlety z kaszą jaglaną
Kotlety z kaszą jaglaną. Smacznego!

Składniki:
2 jajka
2 łyżki bułki tartej
kulka sera mozzarella
2 łyżki stołowe sera feta
2 łyżki ziół (czubryca czerwona)
olej
Przygotowanie:
Gotuj kaszę jaglaną w pół litrze wody (10 min.) i pozostaw w wodzie, aż do wystygnięcia. Następnie odcedź na sicie i połącz z jajkami, bułką tartą i serkami. Dodaj zioła i pozostaw na 10 minut. Z masy uformuj sześć kotlecików. Smaż na rozgrzanym oleju po pięć minut z każdej strony.
Podawać z dipem jogurtowym i surówką.

Sałatka z kaszą jaglaną i serem feta

Składniki:
3/4 szklanki kaszy jaglanej
2,5 szklanki mleka
1/2 łyżeczki soli
1/4 piersi z kurczaka
1 pomidor
3 nieduże kiszone ogórki
pół cebuli
ser feta
miks sałat
czubryca czerwona
sos winegret

Sałatka z kaszą jaglaną i serem feta

Kaszę gotujemy w mleku z solą 10 minut na wolnym ogniu. Następnie odcedzamy i płuczemy wodą. Odstawiamy do ostygnięcia.
Pomidora, cebulę, ogórki kroimy w drobną kostkę. Pierś kurczaka kroimy w kostkę, podsmażamy na łyżeczce oleju.
Składniki łączymy ze sobą, doprawiamy czubrycą do smaku.
Podajmy na miksie sałat. Na wierzchu sypiemy serem feta, polewamy sosem winegret.

Przepis na sos winegret:
3 łyżki oleju, dwie łyżki cytryny, ząbek czosnku, sól pieprz. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą aż do otrzymania jednolitego sosu.


Gołąbki z kaszą jaglaną

Składniki:
2 szklanki kaszy jaglanej
cebula 
400 g mięsa gotowanego 
2 łyżki oliwy
główka włoskiej kapusty 
sól, pieprz
mielona papryka
suszony majerane
Przygotowanie:
Ugotuj kaszę tak, by była lekko twarda. Cebulę posiekaj, mięso pokrój w kostkę. Cebulę i mięso usmaż na oliwie, wymieszaj z ugotowaną kaszą. Dopraw solą, pieprzem, majerankiem oraz papryką. Liście kapusty sparz we wrzątku, usuń zgrubienia u nasady. Nałóż farsz i zawiń. Do rondla wlej oliwę i ułóż gołąbki. Podlej 1,5 litra wody. Przykryj i duś na małym ogniu ok. 1 godziny. Podawaj z sosem pomidorowym lub grzybowym.

Zapiekanka z kaszy jaglanej, mięsa i cebuli

Składniki:
szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki wody (lub wywaru z warzyw)
łyżka masła
25 dag mielonego lub drobno posiekanego mięsa – gotowanego
pieczonego albo podsmażonego
2 cebule (drobno posiekane lub pokrojone w talarki)
ulubione przyprawy do mięsa
sól i pieprz
olej do smażenia i natłuszczenia żaroodpornego naczynia 
na wierzch:
2 łyżki masła
pół szklanki tartego żółtego sera
Przygotowanie:
Kaszę sparz wrzątkiem, odcedź. W garnku zagotuj osoloną wodę lub wywar z dodatkiem masła. Wsyp kaszę, mieszaj do zagotowania. Trzymaj na małym ogniu pod przykryciem przez ok. pół godziny. Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Żaroodporne naczynie wysmaruj olejem lub masłem. Rozgrzej olej na patelni, zeszklij cebulę i przełóż na talerz. Ugotowaną kaszę podziel na cztery części. Pierwszą część przełóż na dno naczynia, połóż na niej połowę cebuli. Przykryj cebulę drugą warstwą kaszy, następnie wyłóż posolone i przyprawione mięso. Przykryj mięso kaszą, potem daj drugą część cebuli i znowu kaszę. Wierzch posyp wiórkami masła i ew. tartym żółtym serem. Zapiekaj ok. 20 min, aż góra się przyrumieni. Podawaj z dodatkiem sosu (np. pomidorowego). Nie musisz robić warstwowej zapiekanki. Możesz po prostu wymieszać gorącą kaszę z cebulą i mięsem, doprawić solą i przyprawami, a po wierzchu posypać wiórkami masła i serem i zapiec. Zamiast mięsa (lub dodatkowo) możesz użyć drobno posiekanej lub utartej na grubej tarce włoszczyzny (bez kapusty) albo innych warzyw. Przed dodaniem do zapiekanki trzeba je posolić i dusić na oleju (z odrobiną wody) do zmięknięcia. Duszone warzywa możesz też zalać dwiema szklankami wrzątku, wsypać surową kaszę i gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż płyn zostanie wchłonięty, a kasza stanie się miękka. Pod koniec gotowania trzeba kilka razy potrawę zamieszać. 

Kasza jaglana z suszonymi śliwkami

Składniki:
szklanka kaszy jaglanej 
2 szklanki mleka 
łyżeczka masła 
10 dag suszonych śliwek 
kawałek suszonej skórki pomarańczowej 
kieliszek białego wina 
garść rodzynek 
2 łyżki cukru 
cukier wanilinowy 
sól
Przygotowanie:
Sparzoną i odcedzoną kaszę wsyp na gotujące się z masłem mleko, zamieszaj, dodaj szczyptę soli i cukier wanilinowy. Gdy płyn wsiąknie, przykryj garnek i wstaw go do nagrzanego piekarnika. Umyte, zamoczone śliwki zalej wodą (3/4 szklanki), posłódź, dodaj skórkę pomarańczową i ugotuj je na wolnym ogniu. Przetrzyj przez sito. Do przecieru dodaj wino oraz namoczone i odcedzone rodzynki. Tą marmoladą polej ciepłą lub przestudzoną kaszę już na talerzykach.
Wartość odżywcza kaszy jaglanej w 100g produktu
Wartość energetyczna
1474kJ (348kcal)
Białko
10,5g
Tłuszcz 
2,9g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
0,6g
Węglowodany
68,4g
 w tym cukry
0,1g
Błonnik pokarmowy
3,2g
Sód 
0,005g
Tiamina(wit.B1) 
0,73mg (66%)*
Ryboflawina(wit.B2)
0,38mg (27%)*
Witamina B6
0,75mg (53%)*
Kwas foliowy
30 μg (15%)*
Fosfor
240mg (34%)*
Żelazo
4,8mg (34%)*
Magnez
100mg (27%)*
Cynk
3,4mg (34%)*
Miedź
0,78 (78%)*
*% zalecanego dziennego spożycia

Źródło tabeli: Sante


Kup kaszę jaglaną

Sałatka z kaszą jaglaną i mozarellą

Sałatka z kaszą jaglaną i mozarellą
Czas przygotowania: około 20-25 minut
Koszt: około 10-12 zł (maj 2015 r.)
Posiłek dla 3-4 osób
Składniki:
kasza jaglana (3-4 łyżki kaszy po ugotowaniu). Kup teraz kaszę jaglaną w dobrej cenie.
sałata lodowa
sałata ogrodowa
1/2 ogórka
2 pomidory
pęczek rzodkiewek
papryka zielona 
młoda cebula (biała)
1 kulka mozarelli
1/2 pęczka koperku
Sos:
1/3 szklanki oleju z orzechów włoskich
sok z 1 cytryny
łyżeczka miodu
łyżeczka musztardy
sól 
pieprz
Sposób przygotowania:
Kaszę gotujemy w mleku, aż będzie sypka. Sałatę rwiemy na mniejsze części. Warzywa kroimy w cząstki. Składniki na sos łączymy i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Polewamy wymieszane uprzednio składniki. 


Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *