Olej z wiesiołka dwuletniego pomaga przy cukrzycy, wypryskach, reumatyzmie

Wiesiołek dwuletni pochodzi z Ameryki Północnej. Sprowadzony stamtąd do Europy jako roślina ozdobna – szybko zdziczał. Teraz jest pospolity. Korzeń od dawna jest wykorzystywany w celach leczniczych- na stłuczenia, hemoroidy, zapalenie gardła, bóle żołądka. Od niedawna wykorzystuje się olej nasion wiesiołka. 

Olej zawiera kwas gamma-linolenowy; niezbędny kwas tłuszczowy, który organizm przetwarza  na prostaglandyny, związki podobne do hormonów, regulujące wiele funkcji organizmu.

Kwas gamma-linolenowy , zawarty w oleju z wiesiołka dwuletniego, jest przetwarzany na prostagladyny o charakterze przeciwzapalnym. Taki jest główny mechanizm  jego leczniczego działania, oprócz tego jest on ważnym składnikiem błony komórkowej.
Działanie profilaktyczne: Prawdopodobnie kwas gamma-linolenowy, zawarty w oleju z wiesiołka dwuletniego, hamuje rozwój neuropatii cukrzycowej, uszkodzenia nerwów będącego częstym powikłaniem cukrzycy. Podawanie przez rok oleju z wiesiołka dwuletniego pacjentom cierpiącym na łagodną postać neuropatii cukrzycowej zmniejszyło uczucie drętwienia i mrowienia , brak czucia i inne objawy tej choroby w większym stopniu niż podawanie placebo. Może to oznaczać, że olej z wiesiołka dwuletniego nie tylko powstrzymuje, lecz również leczy neuropatie cukrzycową.

Jednym z głównych zastosowań oleju z wiesiołka dwuletniego jest leczenie wyprysku – choroby alergicznej skóry. Kiedy osoby chorujące na wyprysk przyjmowały  przez 3 lub 4 miesiące olej z wiesiołka , swędzenie zmniejszyło się na tyle , że nie trzeba już było stosować leków sterydowych, wywołujące przykre objawy uboczne.

Niektóre badania wykazały, że olejek z wiesiołka dwuletniego może skutecznie łagodzić zaburzenia miesiączkowe, np. zespól napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe i dolegliwości związane z endometriozą. Olej ten blokuje prostaglandyny wywołujące stany zapalne, które są przyczyną skurczów miesiączkowych. Zmniejsza również wrażliwość piersi.
Reumatologiczne zapalenie stawów objawia się bólem stawów i obrzmieniem. Badania wykazują, że objawy te łagodzi olej z wiesiołka dwuletniego lub innego źródła kwasu gamma-linolenowego. Działa n również skutecznie na choroby zapalne skóry.
Olej z wiesiołka dwuletniego przyjmuje się podczas jedzenia, bo wtedy jest lepiej wchłaniany.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *