Propolis – antybiotyk XXI wieku

Propolis jest najskuteczniejszym produktem pszczeli pod względem aktywności i skuteczności leczniczej. Wyprzedza pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, miód i jad pszczeli. Czy potrzeba czegoś więcej, by już dziś sięgnąć po propolis.

Propolis to bariera, jaką stawiają pszczoły w otworze wejściowym do ula. Wszyscy mieszkańcy muszą przez nią przejść w drodze z i do ula. Surowcem, którego pszczoły używają do wytworzenia propolisu, jest żywica drzew iglastych i liściastych. Skład propolisu jest tak skomplikowany, że dotychczas rozpoznano aż lub zaledwie 95 procent obecnych w nim substancji.

Propolis jest silnym środkiem antybakteryjnym, a sposób antybakteryjnego działania nie da się odnieść do działania antybiotyków. Jest on najwyraźniej wypadkową synergicznego działania poszczególnych substancji. Działanie propolisu stwierdzono w wielu chorobach, między innymi w ropnym zapaleniu skóry, czyraczności, egzemach, w owrzodzeniach i odleżynach.
Przy zapaleniu pochwy i szyjki macicy o różnej etiologii otrzymywano znakomicie lepszy wynik w porównaniu z wynikami metod rutynowych.
Preparaty propolisowe znakomicie leczą stany zapalne dziąseł, błon śluzowych i gardła. Propolis jest także skuteczny w przypadku grypy.

Tak znakomite działanie propolisu nie da się wyjaśnić wyłącznie działaniem przeciwbakteryjnym. Ma on również działanie regeneracyjne na uszkodzone tkanki.

Istotny pozostaje fakt, że przy zastosowaniu propolisu nigdy nie pogorszył się stan chorych.

Opracowano na podstawie: „Medycyna naturalna”, pod redakcją prof. dr. hab. med. Kazimierza Janickiego i dr. med. Wojciecha Rewerskiego, Warszawa 2001, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *