Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – wszechstronne ziółko

Słynny polski średniowieczny zielarz Syreniusz przypisywał rumiankowi wszechstronne właściwości lecznicze. Zalecał go na pobudzenie miesiączki u kobiet, melancholikom na poprawę humoru, dzieciom na pozbycie się robaków, niepłodnym kobietom, a mężczyznom – na oziębłość..

Do celów leczniczych zbiera się koszyczki rumianku. W koszyczkach rumianku naukowcy wyodrębnili olejek eteryczny chamazulen, substancje gorczycowe, śluzowe, żywicowe oraz flawonoidy, kwasy organiczne  i sole mineralne bogate w potas i magnez. Współczesna medycyna używa ich jako środka przeciwzapalnego, rozkurczowego, przeciwalergicznego i uspokajającego.

Napar z rumianku podaje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, przy nadmiernej fermentacji w jelitach, wzdęciach, odbijaniach, zgadze.

Zewnętrznie naparem z rumianku  przemywa się owrzodzenia skóry, hemoroidy, żylaki, odleżyny, a także wszelkie zaczerwienia skóry u noworodków.

Przepis na napar z rumianku: sporządza się z łyżki kwiatów, zalanych (najlepiej w termosie) szklanką wrzątku. Zaparzać 15 minut. Po odcedzeniu pije się go 3 razy dziennie po 1/2 szklanki lub używa do przemywań.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *