Skuteczne zioła na wątrobę

Ostropest plamisty i karczoch – te zioła przynoszą ulgę wątrobie

 

Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, wątroba to jeden z najważniejszym organów  w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za wiele procesów, między innymi wytwarzanie żółci niezbędnej do trawienia i oczyszczania krwi z toksyn. Pomimo wystawiania jej na ciężkie próby, rzadko daje o sobie znać. Problemy zaczynają się wtedy, gdy ten słabo unerwiony organ „atakuje” nas ostrym bólem, który nasila się wtedy, gdy przesadzamy z tłustymi potrawami i alkoholem. Odczucie „gniecenia” i rozpierania pod żebrami z prawej strony to wyraźny znak, że wątroba jest przeciążona i potrzebuje pomocy.

Matka natura obdarza nas takimi skarbami, że aż szkoda byłoby zamieniać je na sztuczne leki i specyfiki. I podobnie jak w przypadku domowych sposobów na przeziębienie, tak i w przypadku leczenia wątroby, można wspomagać się ziołolecznictwem, a zioła na wątrobę to proste i naturalne wybawienie, dla naszej zmęczonej wątroby.
Mniszek lekarski
To najpospolitsze zioło, spotykane na każdym kroku idealnie nadaje się na kuracje naszej wątroby. Poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami, jest bardzo bezpieczne i stosunkowo niedrogie. Każda jego część może być wykorzystana w leczeniu dolegliwości, jednak to korzeń mniszka lekarskiego ma największe właściwości lecznicze. Jego spożycie wykazuje działania żółciopędne, rozkurczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a wiec są cenne nie tylko przy leczeniu dolegliwości wątroby, ale także trzustki, jelit i zaburzeń trawienia.

Ostropest plamisty

Podobny do ostu ostropest plamisty (Silybum Marianum) to prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie twojej wątroby. To jedno z najpopularniejszych ziół, wykorzystywanych w leczeniu wątroby, zawiera flawonoidy oraz przeciwutleniacze, które biorą udział w wytwarzaniu nowych komórek wątrobowych, co ma ogromne znaczenie podczas jej regeneracji. Ponadto zawiera sylimarynę, która chroni wątrobę przed toksynami, działa przeciwzapalne, regenerująco, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Możemy go spożywać w postaci zmielonej (np. posypując nim jedzenie), bardzo często znajduje się też w składzie toników na wątrobę.

Karczoch

Specjaliści potwierdzają, że karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus), korzystnie wpływa na wątrobę. Dzięki cynarunie i inulinie zawartej w kwiatostanach i korzeniach tego warzywa, wspomaga on  regenerację i usprawnia działanie wątroby oraz wspiera produkcję żółci, która odgrywa kluczową role w procesach trawienia i przyswajania pożywienia. Badania przeprowadzone na grupie osób żywiących się dietą śródziemnomorską wykazały, że karczoch może obniżać poziom trójglicerydów w organizmie, a ekstrakt z jego liści zmniejsza ilość tłuszczu i cholesterolu w wątrobie.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *