Olejek rozmarynowy – pobudza, wzmacnia organizm, usuwa zmęczenie

Rozmaryn, symbol wierności w miłości, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Rozmaryn jest popularną rośliną uprawianą w ogródkach ziołowych. Wystarczy lekko otrzeć się o liście krzewu rozmarynu, żeby porzuć jego upajającą woń. Odgrywa ważna rolę w rytuałach religijnych i mistycznych. Ma odganiać złe moce.

Olejek rozmarynowy ma działanie rozgrzewające, pobudzające, wzmacniające i ujędrniające.
Doskonale ożywia krążenie. Rozgrzewa zimne stopy i dłonie.
Dodany do kąpieli, masażu lub odświeżacza powietrza dobrze wpływa na umysł, koi zmęczenie, wzmacnia pamięć. To dlatego starożytni Grecy nosili dla ozdoby gałązki lub girlandy z rozmarynu.

Olejek rozmarynowy zaleca się do kąpieli oraz masażu przed i po dużym wysiłku fizycznym, dlatego nie powinno go zabraknąć w apteczce każdego, kto uprawia sport, jeździ dużo na rowerze, biega.
Stosowany przed wysiłkiem zapobiega szybkiemu zmęczeniu mięśni. Po wysiłku koi ból i usuwa sztywność mięśni.
Olejek rozmarynowy zalecany jest także na ból głowy. Przywraca zdolność koncentracji, poprawia nastrój.

W leczeniu dolegliwości układu pokarmowego takich jak wzdęcia, kolki zalecany jest masaż brzucha z użyciem olejku rozmarynowego.

Olejek rozmarynowy jest środkiem antyseptycznym i antybakteryjnym stosowanym w przypadku przeziębienia, grypy. Stosuje się go do inhalacji parowych, kąpieli rozgrzewających i masażu.
Dodany do płynu do płukania jamy ustnej zapobiega infekcjom jamy ustnej i gardła.

Uwaga! Stosowany w odpowiednim stężeniu jest całkowicie bezpieczny. Należy go jednak unikać w okresie ciąży. Olejku rozmarynowego nie powinny stosować osoby chore na epilepsję oraz nadciśnienie.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *