Batonik Pawełek Advocat Wedel kontra czekolada deserowa Arcy Advocat Mister Choco z Lidla [CZY TO WARTO JEŚĆ?]

mbank napisał na twitterze, że dużo karetek jeździ po Warszawie. Od razu widać, a przynajmniej słychać, że pandemia koronawirusa buja się w pełnym rozkwicie. Na co ktoś przytomnie zauważył, że piszą o okolicach szpitala, a tam zawsze jeżdżą karetki, więc o co chodzi.

My tu zaczepiamy o bzdurne tematy, a przed nami znaczące rozstrzygnięcie. Który batonik  wyjdzie zwycięsko z rywalizacji: batonik Pawełek Advocat 45g  marki E. Wedel versus czekolada deserowa Arcy Advocat 42 g Mister Choc z Lidla.

 

Oba batoniki składem przypominają egipski papirus lub tablicę Mendelejewa, a w produktach żywnościowych popieramy jedną prostą zasadę: mniej znaczy lepiej. Mniej oznacza  w tym przypadku mniej oznaczałoby mniej cukru, barwników, emulgatorów, aromatów, konserwantów itd itp.

Batonik Pawełek deserowy advocat 45g Wedel

Składniki: czekolada deserowa 50% (cukier, miazga kakaowa, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, emulgatory: lecytyna sojowa i E476, sól, aromat), cukier, mleko zagęszczone słodzone, tłuszcz roślinny (palmowy), syrop glukozowy, spirytus (2,4%), serwatka w proszku (z mleka), mleko odtłuszczone w proszku, tłuszcz mleczny, aromaty, substancja utrzymująca wilgoć (inwertaza), emulgator (lecytyna sojowa), barwnik (kurkumina), Czekolada deserowa: masa kakaowa minimum 50%.

Batonik składa się z czekolady, cukru, syropu glukozowego, spirytusu, aromatów. Jeden batoniki dostarcza natomiast aż 5 łyżeczek cukru i 209 kalorii.

Batonik Pawełek z nadzieniem o smaku advocata 45g Wedel
Wartość odżywcza w 100g
Wartość energetyczna (kcal) 464
Tłuszcz (g) 21
w tym tłuszcze nasycone (g) 13
Węglowodany (g) 59
w tym cukry (g) 55
Białko (g) 4,3
Sól (g) 0,05
Błonnik (g) 4,4

Powiedzcie, że po 10 minutach nie będziecie głodni? Chcecie znaleźć pozytywy? My ich nie znajdujemy. O, nie przepraszam. Ulegamy naszej naturze ssaka.

Batonik Pawełek w Carrefour kosztuje 2,09 zł,  a na przykład w warszawskiej Żabce – 2,99 zł. Prawie 50% więcej niż w hipermarkecie. Wszelkim żabkom królewicze się kłaniają i całują w nadziei na poznanie księżniczki.

Duże spożycie cukru, podobnie jak zażywanie środków odurzających, prowadzi do ciągłego uwalniania dopaminy z jednego z głównych ośrodków układu nagrody, a mianowicie z jądra półleżącego. Jeśli odżywiamy się niezdrowo, zwykły poziom hormonu szczęścia, to znaczy dopaminy, w jądrze półleżącym  zaczyna się obniżać. Nie jesteśmy jednak skazani na to, by utrzymywać jej wysokie stężenie, w kółko dostarczając organizmowi jedzenie bogate w cukry i tłuszcze. Jeśli będziemy je ograniczać, z czasem mniej będziemy go pożądać. (…)

Jeśli ciągle objadamy się ciastem, mały kawałek nie da już takiego samego efektu. Mózg przestymulowany hormonem szczęścia będzie dążył do uzyskania równowagi, nie reagując tak gwałtownie na uwalnianie się dopaminy. Będziemy więc potrzebować coraz więcej, by osiągnąć taki sam poziom satysfakcji jak na początku. Być może jeśli jeśli przestaniemy dostarczać organizmowi jedzenie, które zwykle kończy się imprezą dopaminową, będziemy się czuć smutni i nieszczęśliwi.

„Mózg rządzi”, Kaja Nordengen, Marginesy, Warszawa 2018

 

Czekolada z nadzieniem o smaku adwokat 42g Mister Choc

Arcy Advocat z Lidla kosztuje 1,29 zł, wyraźnie taniej niż Pawełek Wedla. I to jest jedyna jego zaleta. Jeśli już mielibyśmy się objadać batonikami, wybieramy ten od pana Wedla. Smaczniejszy, przyjemniej się go chrupie.

Skład lidlowego jest jeszcze bardziej wykręcony w kierunku zakazu skrętu w tę stronę. Od przybytku głowa boli.

Składniki: cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, emulgator: lecytyny (z soi), ekstrakt z wanilii, nadzienie o smaku adwokat: pomada (cukier, syrop glukozowy, woda), tłuszcze roślinne [palmowy, shea, (z masłosza Parka)] w zmiennych proporcjach, cukier, 5% żółtko jaja w proszku, 5% sprytus, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku (z mleka), palony syrop cukrowy, substancja utrzymująca wilgoć: sorbitole; stabilizator: inwertaza; emulgatory [lecytyny, (z soi), E476]; aromaty (zawiera mleko), barwnik: kurkumina; ekstrakt spiruliny, dihydrat trehalozy (trehaloza jest źródłem glukozy), emulgator, monostearynian sorbitolu. Może zawierać orzeszki arachidowe, orzechy i zboża zawierające gluten (pszenica, jęczmień). Czekolada: masa kakaowa minimum 50%.

Też jakieś 5 łyżeczek cukru w batoniku, tłuszcze palmowe, stabilizatory, barwniki, aromaty.

Czekolada z nadzieniem o smaku adwokat 42g Mister Choc
Wartość odżywcza w 100g
Wartość energetyczna (kcal) 475
Tłuszcz (g) 25
w tym tłuszcze nasycone (g) 15,1
Węglowodany (g) 56,5
w tym cukry (g) 54,7
Białko (g) 3,8
Sól (g) 0,04
Błonnik (g) 4,2

 

Jeśli już się mamy czymś opychać, chyba wybierzemy karkówkę, pieczywo czosnkowe i piwo. Ewentualnie na deser Pawełka.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *