Jak wyleczyć bielactwo?

Albinizm, znany tez jako bielactwo, należy do rzadkich chorób o podłożu genetycznym. Całkowity lub częściowy zanik barwnika w naskórku jest cechą najbardziej charakterystyczną dla tej choroby. Co warto wiedzieć na temat albinizmu? Czy bielactwo może być groźną chorobą? I czy można je wyleczyć?

Jak choroba wpływa na wygląd pacjenta?
Bielactwo to choroba, która w znacznym stopniu wpływa na wygląd chorego. Brak pigmentu w skórze, włosach oraz oczach sprawia, że osoby cierpiące na albinizm wyróżniają się w tłumie. Ich wyjątkowo jasna cera przyciąga uwagę gapiów, stając się często przyczyną kompleksów i mniejszej pewności siebie. Albinizm nie wiąże się jednak tylko z problemami związanymi z wyglądem zewnętrznym. W jaki sposób wpływa na zdrowie?

Albinizm a zdrowie
Brak pigmentu sprawia, że osoby cierpiące na bielactwo gorzej radzą sobie ze światłem słonecznych. Nadwrażliwość na nie jest jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musza się one zmierzyć. Ochrona przed promieniowaniem jest w przypadku takich osób wyjątkowo ważna, gdyż brak pigmentu zwiększa ich podatność na rozwój choroby nowotworowej skóry.

Jakie są przyczyny bielactwa?
Przyczyna tej choroby jest jedna: zaburzenia związane z syntezą barwnika skóry. Albinizm to choroba dziedziczna, a gen bielactwa jest przekazywany dziecku przez rodziców. W chwili, gdy i matka, i ojciec cierpią z powodu bielactwa, ryzyko tej choroby u dziecka jest największe. W chwili, gdy tylko jedno z rodziców przekazuje gen bielactwa, najczęściej pojawia się dolegliwość znana jako albinizm częściowy. W tym przypadku jasne plamy odcinają się od zdrowej skóry, w której nie dochodzi do zaburzeń związanych z produkcją pigmentu.

Współczesna medycyna a albinizm
Mimo znacznego postępu w medycynie, brak leków oraz metod pozwalających na prowadzenie walki z tą chorobą. Leczenie tej choroby opiera się zatem na stosowaniu się do zasad, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z bielactwem. Ochrona oczu oraz skóry przed słońcem zajmuje tu najważniejsze miejsce, niezbędne jest też korzystanie z odpowiednich kremów mających chronić skórę.

Zioła na bielactwo
Medycyna współczesna używa ziela bodziszka cuchnącego jako środek: ściągający, moczopędny, a także hamujący krwotoki płucne i krwawienia z nosa. Właściwości przeciwzapalne stosuje się w leczeniu chorób skóry: wrzodów, egzem ropnych, do płukania gardła przy anginie.

Przepis na herbatkę z ziela bodziszka: łyżkę suszu zalewa się szklanką wrzątku i zaparza pod przykryciem 15-20 minut. Pije się 3 razy dziennie po ¼ szklanki.
W przypadku bielactwa zaleca się następujący przepis: pić szklankę naparu ze szczypty suszonego ziela, które zalewa się szklanką wrzątku i naparza pod przykryciem 10 minut. Pije się drobnymi łykami, pół godziny przed jedzeniem.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *