Ostropest plamisty Najlepszy sposób na zniszczoną wątrobę

Mój sposób na młodość? Dbam o siebie na co dzień. Tuż po obudzeniu, przez 15 minut płuczę jamę ustną olejem słonecznikowym. To zabija bakterie i sprawia, że pozbywam się toksyn. Następnie piję dwie szklanki ciepłej wody z cytryną, łykam gorzką morelę, która ma działanie antyrakowe i jem nasiona ostropestu plamistego, który korzystnie wpływa na wątrobę. Dopiero wtedy zasiadam do śniadania. Ponadto sporo pływa i każdego rana wykonuję ćwiczenia rozciągające. Od czasu do czasu nakładam też maseczki odżywcze i robię peeling ciała – mówi Anna Popek, 45-letnia prezenterka.


Wątrobie należy się szacunek. Może nie jest tak tajemnicza jak mózg, ale już dużo bardziej skomplikowana od serca. Pełni funkcję chemicznego laboratorium organizmu, magazynu energii, chroni przed zatruciami. Spełnia ponad 500 funkcji.

Jest rezerwuarem sodu, który neutralizuje kwasy. Jeśli wątroba zużyje sód na neutralizację kwasów, jej funkcje mogą ulec zahamowaniu. Gdy to się dzieje, trucizny (np. alkohol) przedostają się do kwioobiegu i wywołują zatrucie. Należy dbać o dietę bogatą w sód i pamiętać o lekach pochodzenia roślinnego, szczególnie o zawierającym sylimarynę ostropeście plamistym. Przetwory z ostropestu skutecznie zapobiegają uszkodzeniem wątroby. Sylimaryna nie ma żadnych działań ubocznych, o których by dziś wiedziano.

Ostropest plamisty to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego: Europa Południowa, Egipt, Izrael, Turcja. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała. Zadomowił się także na terenie Wysp Brytyjskich, Europie Środkowej, obu Amerykach i Australii. W Polsce ze względu na chłodniejszy klimat jest rośliną jednoroczną.

Substancje czynne
Witamina B2, witamina D, wiamina. E, witamina K, karotenoidy, flawonoidy, sylimaryna (sylibina, sylichrystyna, sylidonina i olejek eteryczny), histamina, olejki eteryczne, sacharoza, galaktoza, arabinoza, gorycze, aminy biogenne (m.in. tyramina), sole mineralne (miedź, selen, cynk).

Surowiec zielarski
W zielarstwie wykorzystuje się głównie nasiona i owoce, które w około 3% składają się z sylimaryny będącym bardzo silnym antyoksydantem.

Najsilniejsze działanie mają jednak zmielone na świeżo nasiona, które mają bardzo silne właściwości regeneracyjne wątroby, ochraniające i wzmacniające.


Zastosowanie
Możliwości zastosowania ostropestu plamistego są naprawdę ogromne, a korzyści z nich płynące są zdumiewające.

  • chroni miąższ wątroby i nerek przed truciznami
  • kamica żółciowa (profilaktycznie i leczniczo)
  • zaburzenia czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym
  • stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami
  • niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i odbijanie
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C, (wspomagająco), zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, jak również przy endometriozie, która jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u kobiet
  • ochrona wątroby u osób z chorobą alkoholową i u przechodzących leczenie odwykowe
    zapobieganie przewlekłemu zapaleniu wątroby lub ostremu żółtemu zanikowi wątroby
    zwyrodnienie tłuszczowe wątroby, marskość wątroby
  • powstrzymanie krwawień: z jelita grubego, nosa, żylaków odbytu, niektórych krwawieniach macicznych oraz przy przedłużonym miesiączkowaniu
  • zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie
  • łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą
    bóle głowy typu migrenowego, obniżone ciśnienie krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej.

Co ważne ostropest łagodzi także stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą.
Jak więc widać, spektrum działania ostropestu plamistego jest niezwykle szerokie. Można stosować go do leczenia wielu schorzeń. Niekoniecznie związanych z chorą wątrobą. Jednak w chorobach wątroby sprawdza się najlepiej.

Przepis na napar z owoców ostropestu wg Ojców Benedyktynów:
Napar z owoców ostropestu plamistego jest tłustawy, toteż zaleca się jego zmieszanie z owocami kopru włoskiego. Rozgnieść w moździerzu po 1 łyżce owoców kopru włoskiego i ostropestu plamistego, zalać  1/8 l gorącej wody, odstawić na 10 minut pod przykryciem i przecedzić. Pić 1 filiżankę po każdym posiłku.

Kefir z ostropestem plamistym mielonym na śniadanie

Źródło: „Zioła Ojców Benedyktynów”, Świat Książki, Warszawa 2004

Standardowy przepis:
Pić 2 razy dziennie po 1 filiżance naparu, przygotowanego z 1 łyżeczki nasion ostropestu (4 g) na 200 ml wody. Porcja dzienna (2 łyżeczki) zawiera 8 g nasion ostropestu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składnik produktu. Produkt nie jest polecany dla małych dzieci. Kobiety w okresie ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.



Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *