Ranking tłuszczów olejów roślinnych

Kwasy tłuszczowe omega-6  i mega-3 mogą być biologicznie aktywne dopiero po przekształceniu w organizmie człowieka. Optymalne dla zdrowia proporcje proporcje kwasów omega-6 do omega-3 wynoszą 4 do 1, co występuje w oleju rzepakowym lub oleju lnianym.Wystarczy wypić jedną łyżkę dziennie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno lub oleju lnianego.

Wszechobecne w naszej diecie sztuczne izomery trans pochodzące z margaryn hamują przemiany zarówno kwasów omega-6, jak i też omega-3. Nadmiar kwasów omega-6 hamuje przemiany kwasów omega-3. Dlatego tak ważna są ich proporcje w codziennej diecie.

Nadmiar kwasów omega-6 prowadzi do miażdżycy, zakrzepów, alergii, nowotworów sutka, prostaty i jelita grubego. Jeżeli ta proporcja będzie większa niż cztero-, pięciokrotna, a tak jest w większości olejów, to najcenniejsze kwasy omega-3 nie będą przekształcane do kwasów biologicznie czynnych.

Najzdrowsze tłuszcze oleje roślinne to:
1. oliwa z oliwek
2. olej lniany
3. olej rzepakowy tłoczony na zimno
4. olej ryżowy

Nawet smażenie dań na oliwie z oliwek stanowi zdecydowanie mniejsze zagrożenie zdrowotne niż obróbką termiczną na oleju słonecznikowym lub rzepakowym. Oliwy z oliwek nie należy utożsamiać z żadnym innym olejem roślinnym. Dowodem tego jest tak zwany paradoks izraelski. Izraelczycy eksportują drogą oliwę z oliwek, natomiast w diecie stosują znacznie tańszy olej słonecznikowy. Dzięki temu przy niskim poziomie cholesterolu mieszkańcy Izraela mają najwyższy wskaźnik nowotworów.

Rakotwórcze właściwości  oleju słonecznikowego znane są od 1983 r., czyli prawie od 30 lat. W badaniach na zwierzętach udowodniono, że głównym winowajcą rosnącej zachorowalności na nowotwory jest spożywany w nadmiarze kwas linolowy omega-6, główny składnik olejów roślinnych.

Źródło: “My chcemy masła a nie margaryny”, Duży Format, 1 kwietnia 2010 r.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *