Witamina D pomaga leczyć covid-19? Zwalczamy mit!

Wraz z Covid-19 rozprzestrzeniały się dezinformacje dotyczące sposobów leczenia. Co gorsze, nieporozumienia i przeinaczenia dotyczą także rzetelnych metod wsparcia zdrowienia.

Obiegowa informacja głosi, że witamina D może być przydatna w leczeniu lub zapobieganiu Covid-19. Odgrywa ona rolę w budowaniu odporności. Każdy powinien przyjmować ją zimą, a osoby z podwyższonym ryzykiem niedoboru – cały rok. Niestety, nie istnieją żadne rzetelne obserwacje wskazujące, że podwyższone dawki witaminy D mogą zapobiegać lub łagodzić przebieg zakażeń.

Co mówią badania?

Co prawda, wiele analiz wykazało związek między witaminą D a przebiegiem Covid, ale wyniki opierają się przede wszystkim na pojedynczych przypadkach, nie zaś na obserwacji standaryzowanych i statystycznych grupach kontrolnych pacjentów.

Wstępne badania pokazują, że niektóre grupy są bardziej narażone na niedobory witaminy D – osoby starsze, otyłe, o ciemniejszej skórze. Cięższy przebieg COVID-19 może wskazywać na braki witaminy D, ale również może wynikać z innych przyczyn: zdrowotnych, genetycznych, środowiskowych.

Angielski NHS (opowiednik naszego NFZ) zaleca, by ludzie o pochodzeniu afrykańskim, karaibskim i azjatyckim przyjmowały witaminę D przez cały rok. W Polsce może to dotyczyć osób o ciemnej karnacji.

Trop hiszpański

Uniwersytet w Barcelonie ogłosił, że przeprowadził eksperymenty potwierdzające możliwość stosowania witaminy D w leczeniu COVID-19. Suplementacja witaminą D miała zmniejszać o 80% przyjęcia na intensywną terapię oraz o 60% liczbę zgonów.

Jak szybko jak badanie zostało zamieszczone na stronie internetowej “The Lancet”, tak szybko zostało z niej zdjęte. Okazało się, że chorzy do testów nie byli wybierani losowo, a ci wytypowani mieli różne poziomy witaminy D na starcie eksperymentu. Metodologia urągała wszelkim zasadom standaryzacji i powtarzalności.

Jedz witaminę D! Nie zaszkodzi

Witamina D jest stosunkowo bezpiecznym mikroelementem, nawet w dużych dawkach.

Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy ludzie wierzą, że suplement jest cudownym remedium zapobiegawczym i leczniczy, I śmiało może być zastąpiony przez szczepionki, leki, maski i dystans społeczny.  

 

 

Opracowano na podstawie: BBC News

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *