Zbiornik na deszczówkę. Rośliny kochają deszczówkę, a portel – oszczędności

Dobrze orynnowany dach o powierzchni 100m2 (mały dom) może zebrać podczas “średniego” deszczu (10 mm = 10 l/m2) 1000 l wody, czyli 1 m3: 50 dużych 20-litrowych konewek.
Najsuchszy obszar w Polsce oferuje z takiego dachu w okresie wegetacji roślin 30-40m3 wody, którą można zmagazynować. Są to dane minimalne, a metr sześcienny wody wraz z jej odprowadzeniem jest wyceniany przez dostawców na poziomie minimum 10 zł. Oznacza to, że w ciągu roku można zaoszczędzić na wodzie z wodociągów 400 zł, wykorzystując wodę deszczową

Koszt zakupu zbiornika na deszczówkę zwróci się już w pierwszym sezonie.

 

„Ciągle pada! Asfalt ulic jest dziś śliski jak brzuch ryby, mokre niebo się opuszcza coraz niżej…” – śpiewał przed laty zespół Czerwone Gitary. Sprawdź, czy tam gdzie mieszkasz rzeczywiście ciągle pada. Może warto pomyśleć o kupnie zbiornika na deszczówkę.
Najsuchszym obszarem Polski ( poniżej 500 mm rocznych opadów) jest środkowa część kraju, obejmująca tereny pomiędzy Poznaniem, Lesznem, Łodzią, Warszawą i Toruniem. Najmniejsze sumy miesięcznych opadów przypadają w Polsce na miesiące zimowe – styczeń i luty, największe na letnie – czerwiec, lipiec i sierpień.   
Nie oznacza to jednak, że lato jest w Polsce porą roku najbardziej dżdżystą. Na równinach środkowej Polski obfitość opadów letnich spowodowana jest nie tyle częstością, ile raczej większym ich natężeniem, chociaż bywają – jak to w ostatnich latach można zaobserwować – lata słotne, gdy opady są częste i duże.

Statystycznie rzecz ujmując, polskie lato jest właściwie „porą deszczową”. Wedle danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej  (IMiGW) latem pada więcej niż zimą. Wydaje się, że jest odwrotnie. Jednak latem opady są krótsze i bardziej gwałtowne, a  woda szybko odparowuje, stąd wrażenie „suszy”.  Ogród nie zdąży zaabsorbować potrzebnej mu wody deszczowej.
Dlatego właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na zakup naziemnych lub podziemnych zbiorników na deszczówkę, dzięki którym można wykorzystywać wodę nie tylko do podlewania ogrodu w okresie bez deszczu, ale także do celów gospodarczych, na przykład do WC lub pralek. Woda deszczowa jest miękka, pozbawiona  minerałów, dlatego doskonale się pieni i nie trzeba do niej dodawać środków typu Calgon. Przez wykorzystanie wody deszczowej do wspomnianych celów można by zaoszczędzić nawet 50% wody pitnej, co ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy pochodzi ona  z sieci wodociągowej, a rachunki są coraz wyższe.

Suche centrum, deszczowe góry,  wyżyny i pogórza
Źródło: IMiGW
Największe opady występują na wzniesieniach eksponowanych w stosunku do wiatrów północno- zachodnich, zachodnich i południowo- zachodnich (Pojezierze Mazurskie i Pomorskie 600 – 800 mm średnio rocznie, Karpaty i Sudety 800 – 1500mm). Najmniejsze opady poniżej 500mm rocznie rejestruje się na Kujawach, w Wielkopolsce, Nizinie Mazowieckiej.  Poza tym większa część nizin ma opady w granicach od 500 do 600mm.
Na grzbietach Sudetów i Karpat opady przekraczają na ogół 800mm, a w wyższych partiach 1000mm. Najwyższe sumy opadów notuje się w Beskidzie Śląskim i Żywieckim (ponad 1200mm), a przede wszystkim w Tatrach, gdzie dochodzą one do 1800mm.


Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *