Złoto dla zdrowia prosto z Bałtyku, czyli morszczyn pęcherzykowaty

Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem morskim występującym w wodach Bałtyku, Morza Północnego i północnych rejonach Atlantyku. Surowcem są odsolone i wysuszone plechy morszczynów zawierające nie mniej niż 0,1% jodu.

Morszczyn pęcherzykowaty jest bogatym źródłem, deficytowego w żywności, organicznie związanego jodu i selenu. Morszczyn reprezentuje sobą zrównoważony kompleks witamin, makro- i mikroelementów, zawierający, oprócz wyżej wymienionych minerałów, witaminę A, B1, B2, C, potas, wapń, miedź, cynk, mangan i inne związki.
Wysoka zawartość dobrze przyswajalnych związków jodu zapobiega m.in. otyłości i przerostowi gruczołu tarczowego. Zawarte w surowcu polisacharydy łatwo pęcznieją w jelitach i ułatwiają wypróżnianie u osób z atonią jelit oraz zaparciem.

Polisacharydy wzbudzają duże zainteresowanie dzięki żelowym właściwościom kwasu alginowego, który jest hydrofilną koloidalną substancją zdolną do pochłaniania wody i zwiększania swej objętości 25-35 krotnie. Morszczyn pęcherzykowaty zwiększa objętość żołądka, sprzyja stopniowemu wchłanianiu węglowodanów oraz tłuszczów do krwi i tym samym reguluje apetyt.

Morszczyn pęcherzykowaty wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, endoekologiczne oraz sprzyjające gojeniu się ran. Zwiększa on aktywność enzymów biorących udział w utlenianiu lipidów i przekształcaniu cholesterolu w kwasy żółciowe oraz zapobiega ich odkładaniu na ściankach naczyń. Przy tym biosynteza cholesterolu nie zostaje naruszona, co wyklucza negatywne skutki tego procesu. Morszczyn pęcherzykowaty jest skuteczny w stanach zapalnych układu moczowo-płciowego oraz w dysbakteriozie (hamuje rozwój patogennej mikroflory bakteryjnej).


Składniki glonu stymulują procesy regeneracyjne, sprzyjając ziarninowaniu tkanek, epitelizacji i zabliźnianiu się ran oraz owrzodzeń. Połączenie antyoksydacyjnego działania biologicznie aktywnych składników glonu z enterosorpcyjnym efektem kwasu alginowego daje działanie radioochronne i oczyszczające. Stąd morszczyn pęcherzykowaty potrafi usuwać z organizmu metale ciężkie (m. in. ołów, rtęć) oraz radionuklidy. Ponadto posiada on właściwości antykoagulacyjne i sprzyja normalizacji przepuszczalności naczyń krwionośnych.
Może być skuteczny w usuwaniu uporczywych zaparć, zwłaszcza u osób otyłych i jako źródło mikroelementów dla rekonwalescentów i osób starszych.

Morszczyn pęcherzykowaty wykorzystywany jest również jako surowiec do otrzymywania laminaryny i fukoidyny. Działa remineralizująco, przywraca równowagę skórze i odpowiednie nawilżenie. Wykorzystywany jest w preparatach do usuwania blizn i rozstępów.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *