Kakao – przysmak nie tylko małp

Kakao (Theobroma cacao S.),
źródło: “Przyprawy z całego świata”
Zysk i Spółka, Poznań 2010 




Drzewko kakaowe jest niewielkie (do 2 metrów wysokości), rośnie dziko w niższych partiach tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Samo ziarno jest otoczone kwaśnowo-słodką pulpą i stanowi przysmak małp i innych zwierząt tropikalnych, które wkładają wiele wysiłku, aby rozbić twardy cylinder i dostać się do nasion.

Ziarna kakaowca


Od czasu podboju Meksyku przez Hiszpanię zaczął się transport kakao do Europy. Popularność kakao w Europie spowodowała, że uprawy kakao rozprzestrzeniały się. Dziś największym producentem jest Brazylia.
Kakao otrzymuje się z ziarna kakaowego, a właściwie z miazgi, która pozostaje po procesie tłoczenia tłuszczu kakaowego. Częściowo odtłuszczona miazga o zwartości 8-23% tłuszczu nosi handlową nazwę kakao odtłuszczonego. Fachowo nazywa się to kuchem kakaowym.

Kaloryczność 100g kakao wynosi (wedle “Towaroznawstwa produktów spożywczych”, Warszawa 1970, Państwowe Wydawnictwa Ekonomiczne) wynosi 472 kcal, w tym białek – 86,1 kcal, tłuszczu – 228 kcal i cukrowców – 158 kcal.
“Współczesne” kakao wedle informacji na kakao odtłuszczonym od Wedla wartość odżywcza w 100g wynosi: 307 kcal, białko – 20,4g, węglowodany – 15,6g, tłuszcz – 11g, błonnik – 32,1g, sód – 0,02g.




Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *