Matcha – zielone złoto Japonii

 Matcha to skarbnica antyoksydantów i wielu składników odżywczych. Uznawana jest przez miłośników herbaty za najbardziej szlachetny napój na całym świecie. Spowalnia proces starzenia się skóry oraz pomaga w redukcji wagi. Już w XII wieku spożywano ją w Japonii w trakcie ceremonii herbacianej, jednak w Polsce „moda” na picie matchy pojawiła się stosunkowo niedawno.

Matcha to zmielona zielona herbata pozyskiwana z liści tencha – jednego z najstarszych gatunków herbaty w Japonii. Ma charakterystyczny smak, który zawdzięcza specjalnym metodom uprawy oraz obróbki liści. Trzy tygodnie przed zbiorami krzewy są osłaniane przed słońcem, dzięki czemu liście zaczynają wytwarzać aminokwasy, które sprawiają, że herbata zachowuje wartości odżywcze oraz nabiera słodkiego smaku.

Matcha to bogate źródło składników odżywczych. Znajduje się w niej wiele antyoksydantów, które są wykorzystywane w leczeniu chorób serca oraz cukrzycy. Matcha przyspiesza metabolizm i w połączeniu ze zdrową dietą pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów. Picie herbaty w proszku sprawia, że jesteśmy pełni energii, a procesy starzenia ulegają znacznemu spowolnieniu. Jak przekonują badacze, jedna filiżanka herbaty matcha ma równowartość odżywczą 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty i jest od niej 137 razy bogatsza w antyoksydanty! Herbata w proszku zawiera taka samą dawkę kofeiny, co jedna filiżanka czarnej kawy, jednak owo „pobudzenie” różni się w znacznym stopniu od małej czarnej. Zastrzyk jest równomierny i tym sposobem unikamy nagłego spadku energii i uczucia senności.

Pojawia się więc tylko pytanie: jak przygotować ten szlachetny napój? Pół łyżeczki proszku zmielonych liści herbaty zalewamy filiżanką gorącej wody, której temperatura powinna mieć 70 stopni Celsjusza. Następnie herbatę mieszkamy specjalnym bambusowym pędzlem, który tworzy zieloną piankę i gotowe! Matcha wykorzystywana jest również na wiele innych sposobów. Zielony proszek można dodać do jogurtu, smoothie czy koktajlu, a także przyrządzić matcha latte, która podbiła serca wielu osób ze względu na swój wspaniały smak oraz oryginalny wygląd, odbiegający od zwykłej kawy.

Udostępnij →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.